W dzisiejszych czasach dużym zapotrzebowaniem cieszy się układanie kostki brukowej. Dzieje się to tak dlatego, iż tego typu nawierzchnie są zarówno praktyczne, jak i efektowne. Z kolei, żeby mieć dobrze wykonane prace brukarskie na swojej drodze lub posesji wymagana do tego jest wiedza, praktyka i teoria, a także sprzęt. Należy również uwypuklić, że wiodącą rolę będzie odgrywała sama kostka brukowa oraz materiały, które zastosujemy do jej podłoża i nawierzchni.
Mitem jest, że układanie kostki brukowej to prosta czynność. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ prace brukarskie wymagają precyzji i doświadczenia. Mało kto też dysponuje specjalistycznym sprzętem i narzędziami do tego rodzaju prac.
Oszczędzanie na zatrudnieniu profesjonalnej firmy brukarskiej
Często jest tak, że chcemy na czymś zaoszczędzić, ale później nie zawsze się na tym dobrze wychodzi, kiedy to po jakimś czasie okazuje się, że musimy sporo dołożyć.
Istnieje grupa ludzi, że zwraca tylko uwagę na cenę, lecz często muszą oni dopłacać. Zarówno tyczy to się do materiałów, jak i do wykonywanych usług. Kostka brukowa musi mieć dobrze dobraną konsystencję, żeby służyła na lata. Z kolei firma brukarska musi mieć odpowiedni sprzęt i narzędzia do wykonanej prawidłowo pracy.
Ponadto każda szanująca się firma brukarska powinna zapewnić rozwiązania, do których zalicza się:
– stworzenie solidnego projektu nawierzchni,
– fachowe doradzenie wyboru kostki brukowej zarówno pod kątem wizualnym, jak i przeznaczenia,
– zakup kostki w przystępnej cenie.
Złe wykonanie podłoża
Przygotowanie podłoża odgrywa wiodącą rolę na to, jak będzie funkcjonować ułożona kostka brukowa. Każda firma brukarska powinna zacząć przygotowania do wykonania podłoża od analizy gleby. Do źle wykonanych prac na tym etapie będą towarzyszyć takie konsekwencje w późniejszym etapie jak obniżona trwałość kostki i wypiętrzanie oraz zmiany barwy kostki.
Źle wykonana podbudowa
Podbudowa odgrywa kluczową rolę, jeżeli chodzi o funkcjonalność i stabilność, a także wynik finalny wyglądu nawierzchni. Jeżeli odpowiednia podbudowa nie zostanie wykonana, będziemy, mogli już po dość krótkim czasie zaobserwować zapadnięcie się kostki w ważnych miejscach. Mogą ku temu też towarzyszyć nierówności oraz koleiny na nawierzchni.
Do innych błędów złego wykonania podbudowy zalicza się:
– źle ułożone profile nawierzchni,
– słabe utwardzenie powierzchni,
– niedostosowanie odpowiednich materiałów.
Nieprzemyślana strategia układania kostki brukowej
Wiele zła może narobić niezastosowanie się do zachowania przynajmniej 3 mm szerokości spoin pomiędzy kostkami.
Jeżeli brukarz wyrównuje, zagęszczarką wibracyjną świeżo wykonaną nawierzchnię nieposiadającą osłony elastomerowej, może zarysować i pobrudzić nawierzchnię. Dlatego przy tego typu pracach liczy się doświadczenie i oraz odpowiednie przygotowanie fachowca wykonywującego swój zawód.
Brak odpowiedniego sprzętu
Jeżeli firma brukarska nie ma profesjonalnego sprzętu, to wykonywane przez nią prace wydłużają się, ale również ich jakoś wykonania jest gorsza.
Często można spotkać niemal w sposób artystyczny ułożoną kostkę brukową. Taki efekt możemy często uzyskać przy kompleksowym i indywidualnym podejściu do klienta, ale wiodącą rolę przy tego typu pracach będzie w znaczącej części odgrywał sprzęt, który posiada firma brukarska.
Artykuł napisany przy pomocy firmy Master-Bruk – https://master-bruk.pl