Wiele osób na świecie ma błędne przekonania na temat domów drewnianych z bali. Aby rozwiać te mylne przekonania, warto zapoznać się z odpowiedziami na poniższe pytania.


Czy domy drewniane z bali są łatwopalne?


Mitem jest teoria mówiąca o tym, że domy drewniane z bali są łatwopalne. Podstawową procedurą wytwórczą bali, jest fakt ich heblowania na czterostronnych obrabiarkach na gładko. W takiej sytuacji płomienie ogniowe nie mają oparcia, by zająć drewno, dlatego bardzo trudno jest podpalić tak obrobione bale.


Kolejnym aspektem, który obala łatwopalność, jest impregnacja środkami o wysokiej ognioodporności. Taki zabieg jest stosowany na każdym elemencie drewnianym domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację elektryczną lub kominową. Instalacja powinna być wykonana szczególnie starannie, głównie ze względu na łatwopalne meble lub tekstylia, które mogą znaleźć się w  domu. Są one bardziej narażone na pożar niż bale, z których wykonana jest konstrukcja domu.


Czy budowa z domów z bali przeznaczona jest przede wszystkim dla terenów górskich?


Często zdarza się, że w górach jesteśmy w stanie zauważyć drewniane domy. Na tych terenach są optymalne warunki do budowy tego typu budynków. Sprzyja temu chłodny i suchy klimat. Planując budowę domu drewnianego musimy wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli wspomniany plan nie narzuca stricte konkretnej zabudowy, a okolica w której planujemy postawić dom nie jest bardzo wilgotna. to możemy taką budowę zrealizować. Klimat o super wysokiej wilgotności, szkodzącej drewnianej konstrukcji, w Polsce nie występuje. Nie jest ważne czy posiadamy działkę na terenie Mazowsza, Wielkopolski, Pomorza czy też Podlasia lub innego regionu Polski. Mit o budowie domu z drewna wyłącznie górskiej trzeba obalić.


Czy domy z bali nadają się do mieszkania tylko porą letnią?


Kolejnym mitem, który panuje w społeczności to informacja, że w domu z bali można mieszkać tylko i wyłącznie porą letnią. Nic bardziej mylnego. Domy drewniane z bali są domami całorocznymi. Do tego trzeba dodać, że koszty ich ogrzewania są dość niskie, ponieważ jeśli dom zostanie w sposób prawidłowy postawiony, to bezwładność cieplna drewna będzie naturalnym sposobem na oszczędzenie energii. Ściany z drewna kumulują ciepło, które potem jest oddawane w zależności od warunków panujących wewnątrz.


Ile wynosi koszt domu z bali?


Koszt domu z bali, zależy od powierzchni zabudowy domu i grubości bala. Możemy zastosować grubości od 12 do 24 cm. Grubość, którą wybierzemy zależy od tego, czy ściany będą docieplane od wewnątrz i czymś przełamane, czy też zostawimy ścianę drewnianą z obu stron. Koszt postawienia domu z bala, w sposób szacunkowy, z łatwością możemy policzyć za pomocą kalkulatora budowlanego, który zamieszczony jest na stronie https://master-dom.pl/kalkulator-budowlany/.